Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá, 8-16 hod.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

 1. Úvod
 2. MANIPULACE A USKLADNĚNÍ

MANIPULACE A USKLADNĚNÍ

Manipulace a uskladnění

Obecně

Umělý kámen je zhotoven s použitím cementu a chemických přísad. Tyto materiály určují  délku a průběh zrání a činí z něj proces, který trvá řadu týdnů.Je všeobecně známo, že cementový výrobek (bez použití chemických přísad) tuhne do jmenovité pevnosti 28 dnů při teplotě + 18 o C.

Chemické přísady používané při výrobě umělého kamene mají významný vliv nejen na konečnou pevnost materiálu, ale také na celkový průběh zrání výrobků; dávají však tomuto procesu nelineární průběh: zatímco na samém začátku po vydusání výrobku je tuhnutí materiálu extrémně rychlé (s výrobkem lze opatrně manipulovat již za 12 hodin od jeho zhotovení, což je u běžného betonového zboží typu překlady, stropnice atd. naprosto vyloučeno), dosažení jmenovité pevnosti umělého kamene nastává nikoli po 28 dnech, ale mnohem později - v horizontu 8 až 12týdnů, a to v závislosti dalších faktorech (těmi jsou především vlhkost a teplota ovzduší).

Jelikož téměř každý zákazník požaduje, aby se dodací lhůty zkrátily na minimum, výrobce se snaží i v tomto ohledu svým zákazníkům vyhovět a většina výrobků je expedována již za několik dní od dokončení zakázky - v okamžiku, kdy jsou splněny požadavky na transportní zralost. Tedy  v době, kdy již lze prvky z umělého kamene přiměřeným způsobem přepravovat a opatrně s nimi manipulovat (ať už při jejich uskladnění, či montáži), aniž by ale v této fázi dosahovaly jmenovité pevnosti, tzn. aniž by měly vlastnosti shodné s údaji uvedenými ve výsledcích průkazních zkoušek prováděných autorizovanou zkušebnou v rámci certifikačního procesu. To klade zvýšené nároky nešetrné zacházení s nimi, ať už při přepravě, nebo při další manipulaci.

Manipulace a přeprava

Ze zákona platí, že odpovědnost za škody vzniklé na výrobcích během přepravy nese ten, kdo přepravu provádí.Pro přepravu výrobků z umělého kamene je nezbytné dodržet následující zásady:

 1. Dopravní prostředky používané k odvozu zakázek musí jak svou nosností, tak velikostí ložné plochy přinejmenším odpovídat hmotnosti a objemu zakázky. Bohužel je téměř pravidlem, že čím je zakázka větší, tím menším vozidlem si pro ni zákazník přijede. Tak se však výrazně zvyšuje pravděpodobnost vzniku škody na výrobcích během přepravy.
 2. Palety s výrobky z umělého kamene nelze dávat na sebe.
 3. Riziko poškození paletizovaných výrobků při přepravě je podstatně menší, nežli u výrobků převážených volně a zákazníci by ve vlastním zájmu měli s paletizací souhlasit.
 4. Pohledové stěny volně ložených přepravovaných výrobků se bez použití měkkých, dostatečně silných prokladů nesmějí dotýkat ani navzájem, ani jednotlivých částí vozidla (postranic atd.). Propaletizovaný umělý kámen platí: pokud je obrys zafoliovaných výrobků shodný nebo větší, nežli půdorys palety, je třeba zajistit existenci dostatečných mezer jak mezi jednotlivými paletami, tak mezi paletami a postranicemi či kabinou vozidla po celou dobu přepravy (to znamená zvolit takový způsob jízdy, aby při něm nedošlo k posunutí palet a jejich opření se o části vozidla, nebo o sebe navzájem). Má-li zákazník v úmyslu vézt výrobky volně ložené, budou mu při nakládce poskytnuty prokladové kartony; vůbec však není na závadu, když si sám doveze dostatečné množství vhodného materiálu k proložení výrobků (ideální jsou staré přikrývky nebo obdobné textilie, které samy o sobě umožňují nesrovnatelně lepší fixaci výrobků, nežli karton).
 5. Obklady:Z hlediska možnosti poškození je to nejchoulostivější skupina výrobků z celé nabídky výrobce. Jsou velmi křehké a při nevhodně provedené přepravě náchylné k odření pohledové plochy. Obvykle bývají expedovány ve vratných plastových přepravkách(hmotnost jedné přepravky s obklady se rovná přibližně 30 kg).
  1. S přepravkami obsahujícími obklady je nutno zacházet velice šetrně, při nakládce a vykládce jimi nelze házet (!!!).
  2. Způsob jízdy během přepravy obkladů musí být velmi opatrný a musí odpovídat vlastnostem přepravovaného nákladu. Nepřiměřeně rychlá jízda může způsobit vzájemné odření, nebo i zlámání obkladů v důsledku nadskakování vozidla a působení odstředivých sil v zatáčkách čipři prudkých rozjezdech a brzdění.
  3. Přeprava obkladů na přívěsném vozíku za osobním automobilem je ze všech variant tou nejrizikovější a je třeba se jí pokud možno vyhnout. Neexistuje horší způsob transportu, nežli převážet několik málo přepravek s obklady na poskakujícím, nevhodně odpruženém a nedostatečně zatíženém přívěsu. Je-li to alespoň trochu možné, je třeba vézt obklady pouze v autě (pokud se vejdou).

Pozn.: požadavky na velice šetrný způsob přepravy uvedené v odstavci 5 platí do značné míry pro transport schodišťových prvků (stupnic a podstupnic), zejména jsou-li převáženy volně ložené.

Skladování výrobků z umělého kamene před jejich montáží

Jestliže nelze výrobky z umělého kamene ihned namontovat, je nutno splnit dva požadavky: zabránit zprahnutí materiálu a zamezit jeho znečištění.

 1. Cement obsažený v materiálu, z nějž je umělý kámen vyráběn, musí mít ke svému ztvrdnutí dostatečný objem vody. Jestliže se tak nestane, proces zrání se přeruší a dochází k jevu, nazývanému zprahnutí, kdy výrobek sice vyschnul, ale nestačil ztvrdnout a nemá tudíž potřebnou pevnost. Aby se tak nestalo, je třeba umělý kámen umístit na stinné místo, pokud možno ne pod střechu (u paletizovaných prvků po sejmutí ochranné folie z palet a odstranění prokladového kartonu (!!!)), kde mu bude zajištěno dodání nezbytné vody pomocí dodatečného opakovaného kropení. Množství potřebné vlhkosti je značně individuální v závislosti na teplotě a vlhkosti ovzduší, umělý kámen by však měl po dobu minimálně prvních dvou týdnů od jeho vyrobení být trvale vlhký. Platí zásada, že CEMENTOVÝ VÝROBEK MUSÍ ZTVRDNOUT, NIKOLI VYSCHNOUT! Z hlediska ročního období nastává možnost zprahnutí především při letních vedrech, zatímco při deštivém počasí a nižších teplotách (míněno nad bodem mrazu) je toto nebezpečí prakticky nulové. Jsou-li ještě nevyzrálé výrobky montovány ihned po jejich expedici, je riziko zprahnutí do značné míry sníženo, neboť cement obsažený v umělém kameni přijme potřebné množství vody z mokrých procesů použitých při montáži (platí to především u plotů, kde vlhkost betonové výplně sloupkových a podezdívkových bloků slouží jako zdroj vody pro umělý kámen). Záleží však na konkrétních podmínkách a je pravděpodobné, že např. u obkladů lepených během letních veder na podezdívku domu (vystavenou slunečnímu záření a nacházející se pod přesahující střechou) bude dodatečné několikeré zakropení hotového díla do doby vyzrání obkladů naprosto nezbytné.
 2. Je třeba zabránit znečištění výrobků předtím, než budou namontovány a opatřeny hydrofobizačním nátěrem. (Pozn.: Nutnost co nejdříve odstranit prokladové kartony u paletizovaných výrobků, aby od nich nedošlo k obarvení umělého kamene, byla zmíněna v předchozím textu). V případě uskladněných prvků z umělého kamene hrozí znečištění dvojího druhu: trusem ptáků a rozstřikujícím se blátem při deštích nebo při dodatečném kropení výrobků. Obojímu lze předejít tím že výrobky nebudou pokládány přímo na zem, ale jsou vhodně podloženy (nebo umístěny na zpevněné plochy, kde bláto nevzniká), a v době mezi kropením se shora zakryjí např. folií.
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Copyright 2019 © JS STONE - Výroba a prodej umělého kamene Jiří Slapnička - Umelykamen.eu
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz